Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/olimpikcimnastik.com.tr/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
Sıkça Sorulan Sorular – Olimpik Akademi Cimnastik

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Cimnastik boyu kısaltırmı
Bir insanın ileride ne kadar boya sahip olacağı DNA’larında kodlanmıştır. Eğer herhangi bir hastalık, hormonal yetersizlik, dengesiz beslenme gibi sebepler yoksa genetik olarak belirlenen boya ulaşırsınız. Genlerinizde boyunuz 165 cm olarak belirlenmişse siz ne kadar spor yapsanız veya ne kadar sağlıklı yaşam önerilerini uygulasanız bile boyunuzu 180 cm yapmanız mümkün değildir ama belki 5 – 10 cm daha uzun olmanızı sağlayabilir. Tabii bunun için ergenlik çağını geçmemiş olmanız ve vücudunuzda hastalık veya hormonal yetersizlik bulunmaması gerekir. Eğer boyunuzun kısalığı hastalıktan veya hormon yetersizliğinden kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisi veya hormon takviyesi ile normal boya ulaşabilirsiniz.
Hangi spora kaç yaşında başlanmalı? Sporun çocuklara yararı nedir?
Çocuğun spora ve düzenli egzersizlere özellikle cimnastik ve yüzme gibi sporlara en erken başlama yaşı 4 civarı . Bu yaştaki çocukların hareket etme isteğinin güçlü olması nedeniyle davranışlarında belirsizlikler bulunur ve atak davranışları zaman zaman sorunlara yol açabilir. Her yaşa göre yapılması ya da yapılmaması gereken şeyler var. Çocuklara sevdikleri sporu yapmalarına izin verilmeli. Aile kendi istediği sporlar dalları için diretmemeli. İlla şampiyonlar yaratmak şart değil. Spor alışkanlığı kazandırmak da önemli bir kazanım. Spordan iyi verim almak için bireysel çalışmalardan önce grup çalışmaları tercih edilmeli. Özellikle okul öncesi yaşlarda çocuğun doğal hareketlerine paralel, spora yönelik hareketlerin geliştirilmesine ve pekiştirilmesine dikkat edilmeli. İlköğretim çağında önceden kazanılmış motor becerileri temel alınarak atletizm, oyun, jimnastik, yüzme ve kayma sporlarının temel hareket formları geliştirilmeli. 9-11 yaş grubunda, spor dalına özgü temel teknik becerilerin kazandırılması ön plana çıkar.
Neden olimpik akademi ?
Baş antrenörümüz Munise tuna ve antrenör Hasan kavak ile 2007 yılında spor kulübümüz kurulmuştur.Kuruluşumuzdan buyana çalışmalarımız düzenli olarak devam etmektedir . Cimnastik milli takım antrenörü munise tuna milli takıma 10 larca sporcu yetiştirmiştir. spor kulübümüzün amaçları doğrultusunda emek sarfetmektedir. olimpik akademi 2008 yılında ılk yarısmacı sporcularını musabakalara çıkararak başarılara ilk gunlerden kendini hazırlamıstır .2008 den günümüze onlarca yarışmalara sporcularımız katılmış katıldıkları bütün müsabakalarda sporcularımız büyük başarılar elde etmiştir. Çalışmalarımız hafta içi hergün 4saat sürmektedir bazen haftada 6 gün yada 7 gün antrenmanlar yapılmaktadır Profösyönel anlamda sporcu yetiştirmek bütün hayatınızı çalışmalara ayırmak ,müsabakalardan müsabakalara koşmak, çocukların bütün ihtiyaçlarına karşılık vermek, maddi ihtiyaçlarını karşılamak vbg bir çok sıkıntıya göğüs gererek çalışmaları devam ettirmek çok ciddi anlamda büyük özveridir sporcu yetiştirmek . Başarı elde etmiş bütün kulüplere büyük saygı duymaktayız .Arkalarında kimse olmadan maddi manevi antrenörlerin kendilerini bu işe adayarak çalışmalarına hayran kalmaktayız. spor okullarından yetenekli sporcular seçilerek yarışmacı guruplar oluşturulmaktadır, alt yapıda hazır ögrenciler oluşturup temeli daha güçlü destekleyerek alttan gelen yeni oğrencileri milli takım düzeyine kadar çalıştırılır .bunun dışında sporcu yetiştirmek imkansız bir yaklaşımdır.
Neden cimnastikte cocuklar hep aynı hareketleri aylarca tekrarlıyorlar ?
Temel eğitim çağındaki çocuklar, oncesınde hıçbır etkınlıge katılmadan 4 duvar arasında cok hareketsiz kalmakta bu hareketsızlik cocukların kas gelisiminde buyuk oranda olumsuz sonuçlara neden olmaktadır .Çocuklar fiziksel olarak hazır bulunuşluk duzeyınde olmadıkları ıcın motorik özellikler de gelişmemekte .sız , hayatında hıç bır aktıvıte olmayan bır çocuğu getirip cimnastik yapmasını istiyosunuz ,sokaga cıkmamıs bır agaca tırmanmamış hiçbır nesnenın arkasından koşmamış bir öğrenciye, biranda bir misyon yukleyıp hemen taklalar atmasını ellerının ustunde durmasını havada taklalar atmasını istemek saçmalık olur tabıki .spora başalayan ogrenciye oncelıklı olarak ayakta ddurmayı koşmayı duşmeyı yuvarlanmayı zıplamayı tek ayak çift ayak sıçramayı ögretmek bıle aylarca zaman almakta dır .kuvvetın olmadıgı hıç bır beden ortaya bır urun koyamaz. kuvvet yoksa harekete yoktur . 5 yasında bır cocuğa bır hareketi oğretmek ıcın haftalarca tekrar antrenmanları yapmak gerekır kı motor ögrenme duzeyıne ulasssın buda tekrar sayılarının belırlı bır sayıya ulaşması demektır .bazı ogrencıler cok kısa bır zaman sonrasında bıcok asamayı doguştan gelen ozel yeteneklerle kapatmaktadırlar .bazı ogrencıler ıse aylarca hatta yıllarca calısmalarına ragmen beklenen noktaya gelmekte cok zorlanmaktadır .bu durumda olan öğrenciler aylarca aynı hareketlerıi tekrar tekrar yapmakta cunkı yapılan calısmalar kas koordınasyonuna yardımcı olamaktadır .Veliler bu durumu anlamakta zoruk cekip israrla sunu soylemektedir. eee biz aylardır gelıyoruz hiç ilerleme görmüyoruz ama başkalarının cocukları havalarada ucuyo sen hala bir sey yapamıyosun dıye hem çocuga hemde antrenöre yuklenılmektedin Ö zellıkle cimnastikte amut ,çember ve taklalar olmassa olmaz cunkı hersey bu hareketler üzerinden geçmektedir bunlar oturana kadar tekrarlar herzaman fazlasıyla olucaktır kaybolan zaman asla yoktur cünki kısi spor yapmasa cok daha gerıye gitmektedir tekrar sayıları nekadar cok ve uzun olursa sonrakı hayatının devamında oldukca faydası olur kassal gelısımde ona gore yol alır anneden ve babadan aldıgı genetık yapıyla alakalı bır durum dur genetık nekadar saglam sa sporcuda okadar saglam ve saglıklıdır .
Çocuğun Jimnastikte Seçeceği Dala Nasıl Karar Verilir
imnastikte çocukların seçeceği dala eğitimciler karar vermektedir. Artistik Cimnastikte erkeklerin tek şansı vardır. Çünkü sadece yeteneği olanlar artistik jimnastik yapabilirler. Kızlarda ise ritmik jimnastik ve artistik jimnastik olmak üzre iki branş söz konusudur. Bir kız çocuğunun ritmik jimnastikçi olabilmesi için çok fazla esnek olması gerekir. Artistik jimnastikte ise esneklikten ziyade kuvvet, sürat, çeviklik ve kas yapısının dayanıklı olması önemlidir. Bu spora başlayan çocukların profesyonel jimnastikçi olmaları ana hedef değildir. Çünkü bu çocuğun yeteneğine ve isteğine göre değişmektedir. Ayrıca çocuğun hangi jimnastik dalına uygun olduğu çocuğun yetenekleri doğrultusunda eğitmenler tarafından belirlenmektedir.
Çocuklar jimnastiğe kaç yaşlarında başlamalı
Çocuklar jimnastiğe 3 yaşından sonra başlayabilirler. Profesyonel jimnastikçi olmak için de 3 ila 6 yaş arasında jimnastiğe başlanması gerekir. 10 yaşında bir çocukta jimnastiğe başlabilir ancak bu yaş profesyonelleşmek için geç kalınmış bir yaştır.
Çocuğun Jimnastiğe Yeteneği Olduğu Nasıl Anlaşılır.
Çocukların jimnastiğe yeteneği olup olmadığının tam olarak değerlendirilmesi için eğitmenlerin gözetimine bir programa katılmaları gerekmektedir. Bu programda çocuğun hangi jimnastik dalında yeteneği olduğuna, fiziksel esnekliğine, algısına, kas kemik yapısının bu spora uygun olup olmadığına ve jimnastiği sevip sevmediğine bakılmaktadır. Ailelerin en çok çelişkiye düştükleri nokta jimnastiğin çocuğun boyunu kısaltıp kısaltmayacağı çelişkisidir. Ancak jimnastik boyun kısalmasına sebep olmamaktadır. Çocuklar artistik jimnastik için değerlendirilirken boylarının fazla uzamayacağı göz önünde bulundurularak seçilirler. Çünkü uzun boy artistik jimnastik için bir dezavantajdır. Ritmik jimnastikte ise daha çok esneklik baz alındığı için bu dal için uygun çocuklar artistik jimnastiğe göre daha uzun boylu olabilirler.